مکان فعلی :

           

اخبار برگزیده :
۱۳۹۷/۰۳/۲۸

خنجری پس از دیدار با سعیدی معاون سازمان مدیریت بحران کشور خبر داد :

خسارات وارده به کشاورزان زرندی، در ستاد مدیریت بحران کشور مطرح خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری زرند، صبح امروز دکتر بهنام سعیدی معاون سازمان مدیریت بحران کشور به همراه حبیب الله خنجری فرماندار و مهندس علی زارعی رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان، از باغات پسته زرند در خصوص بررسی میزان خشکسالیهای اخیر و خسارتهای وارده به کشاورزان، بازدید به عمل آوردند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری زرند، صبح امروز دکتر بهنام سعیدی معاون سازمان مدیریت بحران کشور به همراه حبیب الله خنجری فرماندار و مهندس علی زارعی رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان، از باغات پسته زرند در خصوص بررسی میزان خشکسالیهای اخیر و خسارتهای وارده به کشاورزان، بازدید به عمل آوردند.

فرماندار زرند قبل از بازدید فوق در جلسه ای که در محل اداره جهاد کشاورزی با حضور دکتر سعیدی برگزار شد، به ارائه گزارشی از میزان خسارتهای وارده به کشاورزان شهرستان پرداخت.

وی در این جلسه با عنوان اینکه وجود خشکسالی های پی در پی سنوات اخیر در استان کرمان به خصوص در شهرستانهای شمالی استان مشکلات بسیار جدی برای کشاورزان به وجود آورده، تصریح نمود: شهرستان زرند نیز تحت تاثیر عوامل مخرب تغییرات شدید آب و هوایی، افت شدید سفره های آب زیرزمینی و کاهش نزولات آسمانی قرار گرفته که این موضوع باعث خسارت 95 درصدی به محصولات باغات کشاورزی من جمله محصول پسته شده است.

حبیب الله خنجری با بیان اینکه سطح زیر کشت محصولات زراعی شهرستان 1742 هکتار و تولید 16343 تن در سالهای ترآبی بوده، ادامه داد: متأسفانه در خشکسالیهای 15 ساله اخیر تا کنون میزان 70 درصد از تولیدات باغی و زراعی کاهش یافته و باعث ایجاد 200 میلیارد ریال خسارت غیر قابل جبران در هر کدام از محصولات تولیدی و زراعی و باغی گردیده است.

نماینده عالی دولت در شهرستان، ضمن اشاره به مساحت 37433 هکتاری سطح زیر کشت باغات پسته و میزان تولید 17000 تنی محصول پسته در زرند، اظهار داشت: تاثیر عوامل طبیعی از قبیل نوسانات شدید دمایی، وزش طوفان و بادهای شدید، گرد و خاک، و کاهش شدید میزان دما به بیش از 90 درصد محصول پسته شهرستان در سال جاری و سال 98 خسارت شدید وارد نموده که باعث ایجاد حدود 3620 میلیارد ریال خسارت غیر قابل جبران در محصول پسته گردیده است.

خنجری در بخش دیگری از سخنان خود به بحران های ناشی از بارندگی های فصل بهار از جمله سیلابهای مخرب و طغیان گر رودخانه ها پرداخت و گفت: از مهمترین این تخریب ها میتوان به تخریب قنوات، مزارع، کانالهای آبیاری، استخر های ذخیره آب و گلخانه ها اشاره نمود و در فروردین ماه سال جاری بیش از 50 درصد قنوات شهرستان کاملا تخریب و 150 میلیارد ریال خسارت به آنها وارد گردیده.

فرماندار در پایان گزارشات خود به عدم وجود نزولات جوی در فصول پاییز و زمستان سال گذشته اشاره نمود و ابراز داشت: کاهش 50 درصدی نزولات آسمانی در این فصول موجب افزایش عمق چاههای تامین آب شرب و کشاورزی و افزایش میزان شوری آب گردیده بطوری که در سال 96 حدود 40 درصد از چاههای تامین آب شرب شهری و روستایی شهرستان کاملا خشکیده و تامین آب شرب شهر و روستا را با مشکل بسیار جدی مواجه نموده است.

فرماندار در پایان با عنایت به موارد فوق راه حل کوتاه مدت را برای جبران خسارتهای یاد شده و بمنظور جلوگیری از نارضایتی کشاورزان که همواره جزء اقشار محروم و ضعیف جامعه میباشند، تمدید وامهای کشاورزی و غیر کشاورزی، پرداخت تسهیلات بلاعوض و ارزان قیمت و تامین معیشت کشاورزان دانست.

منبع : فرمانداری زرند


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲